Макар холограмният запис да съществува от 30 години, той и до сега не е пуснат на масовия пазар. Основните трудности са във високата цена на дисковете и устройствата за четене, което е предизвикано от необходимата повишена точност на производство. Ранните прототипи бяха и чувствителни към условията на околната среда. GE е преодоляла тези проблеми с избора на подходящ носител, което е и основната иновация.
Информацията на холограмните дискове се записва чрез разделяне на лазерния лъч на два потока. Единият от тях е опорен, а вторият – сигнален, съдържащ данните. Преди дисковете се записваха на холограмни „страници“, съдържащи по милион бита информация всяка. Тези страници се разполагаха в няколко хиляди слоя, които пък се съхраняваха на стотици различни места на диска.
В GE са съкратили размера на страницата до един бит. Оказва се, че с помощта на „микро-холограми“ може да се постигне същата плътност на записа при незначително увеличение на скоростта на четене. Горният слой данни може да се чете от обикновени Blu-ray плейъри. За да се прочетат всички слоеве е нужно да се внесат в сегашните устройства относително малки промени.
Времето за достъп на новите дискове е 3 ms, а скоростта на предаване на данни е пет пъти по-висока от тази на DVD. Холограмните дискове могат да се копират в заводски условия, което ще позволи на тях да се разпространяват филми с много високо качество.
GE възнамерява да продава лицензи за новата технология на други компании. Първите дискове за корпоративни клиенти ще се появят до 2-3 години, а две години след това се очакват устройства и носители и за масовия пазар.
Няма коментари:
Публикуване на коментар