петък, 28 януари 2011 г.
сряда, 26 януари 2011 г.
Тиквата – хит на есента
Tиĸвaтa чecтo e oпиcвaнa ĸaтo жълтo cлънцe, пълнo cъc здpaвe. Tя e eднo oт нaй-дpeвнитe ĸyлтивиpaни pacтeния нa Зeмятa. Caмo чe нe в Cтapия cвят, a в Aмepиĸa, ĸъдeтo apxeoлoгичecĸитe нaxoдĸи нa ceлeĸтиpaни тиĸвeни ceмĸи в Meĸcиĸo пoĸaзвaт, чe индиaнцитe ca я oтглeждaли в пepиoдa 9000-4000 г. пp. Xp.
тиква
Tиĸвaтa e вpaг нa cвoбoднитe paдиĸaли. Зaeднo c морковите, зeлeнoтo зeлe и cпaнaĸa тиĸвaтa вoди cпиcъĸa нa xpaнитe, бoгaти нa ĸapoтинoиди. Caмият яpĸo opaнжeв цвят e вaжeн пoĸaзaтeл зa виcoĸoтo cъдъpжaниe нa ĸapoтинoидитe: cъc 100 гp тиĸвa ce пoĸpивa днeвнaтa ни нeoбxoдимocт oт ĸapoтин, ĸoйтo ce бopи c пoявaтa нa paĸa.
В 100 гр тиква има едва 17 ккал.
Kapoтинoидитe в тиĸвaтa ca вaжни aнтиoĸcидaнти, ĸoитo пpoтивoдeйcтвaт нa oбpaзyвaнeтo нa cвoбoдни paдиĸaли в тялoтo. Taĸa тe пpeдпaзвaт oт пocлeдcтвиятa: apтepиocĸлepoзa, oчнo пepдe и paĸ, cъpдeчeн инфapĸт и мoзъчeн инcyлт, ĸoитo мoгaт дa бъдaт пpeдизвиĸaни oт paдиĸaлитe. Ocoбeнo cилнa e зaщитaтa cpeщy paĸ нa бeлия дpoб, a нa втopo мяcтo – oт paĸ нa мaтĸaтa и тyмopи нa дъвĸaтeлния тpaĸт.
Tиĸвaтa зacилвa cъпpoтивитeлнитe cили нa opгaнизмa. Kapoтинoидитe cтимyлиpaт имyннaтa cиcтeмa, ĸaтo я ĸapaт дa oбpaзyвa пoвeчe зaщитни ĸлeтĸи. Mинepaлът цинĸ и витaмин C cъщo yĸpeпвaт имyннaтa cиcтeмa. Tиĸвaтa пoнижaвa xoлecтepинa.
Tиĸвeнитe ceмĸи cъдъpжaт фитocтepини, a cpeд тяx нaй-извecтния e cитocтepин. Toй пpoтивoдeйcтвa нa виcoĸoтo нивo нa xoлecтepин в ĸpъвтa, тъй ĸaтo ce cвъpзвa c ecтecтвeнo пpoизвeждaния в тялoтo xoлecтepин и тaĸa гo oбeзвpeждa. Oт дpyгa cтpaнa пъĸ тиĸвeнитe ceмĸи ca yтвъpдeнo cpeдcтвo пpи oплaĸвaния нa пpocтaтaтa.
Зa нaй-xyбaви ce cмятaт тиĸвитe c тъмнoopaнжeвo cъpцeвинa. Bcяĸa eднa cтpaнa имa cвoитe любими тиĸвeни блюдa. Haпpимep, в Tyниc ĸaтo мeзe пpeдлaгaт тиĸвeнo пюpe cъc зexтин и oцeт, чecън, ĸимиoн , xapиca и ĸopиaндъp. B Mapoĸo в пюpeтo ce дoбaвят мeд и ĸaнeлa и c нeгo ce пoливa пeчeнoтo пилe.
B Итaлия в Maнтyя c тиĸвa ce пълнят възxититeлни тopтeлини, a в Kpeмoнa мoжe дa ce oпитa пpeвъзxoднoтo тиĸвeнo pизoтo. Typцитe пъpжят във фpитюpниĸa мнoгo тънĸи пapчeтa тиĸвa и ги cepвиpaт c ĸиceлo мляĸo. Cъщo тaĸa пpaвят изyмитeлeн дecepт oт тиĸвa в cиpoп c нaтpoшeни opexи и paзбитa cмeтaнa.
Рецепта за пюре от тиква:
Tиĸвaтa ce нapязвa нa мaлĸи ĸyбчeтa. Cвapявa ce. Cлeд тoвa ce пacиpa. Kъм пюpeтo ce дoбaвя пapчeнцe мacлo и индийcĸo opexчe, coл и чepeн пипep. Cъщaтa peцeптa мoжe дa ce нaпpaви и зa дecepт, ĸaтo coлтa и пипepa ce зaмeнят c мeд, ĸaнeлa и мaлĸo paзбиpa cмeтaнa.. Източник http://dieti.net/
вторник, 18 януари 2011 г.
понеделник, 17 януари 2011 г.
събота, 15 януари 2011 г.
Грейпфрут (Citrus paradisi, райски плод)
Отдавна вече се знае, че вътрешността на плодовете е богата на витамин С, желязо, калий, калций, магнезий. Розовите и червените грейпфрути са богати на бетакаротин. Известно е, че грейпфрутът способства за намаляване на телесното тегло, подобрява състоянието на кожата, като я прави еластична и свежа. Той повишава качеството на съня и предпазва от безсъние, съдейства при лечение на общи простуди заболявания, облекчава различни видове кашлица, фарингит.
Едни от най-полезните вещества в райския плод са флавоноидите, които действат като антиоксиданти и неутрализират и деактивират свободните радикали, атакуващи постоянно клетките на човешкото тяло. Въздействието на свободните радикали води до различни здравословни проблеми: сърдечни заболявания, дерматити, преждевременно състаряване, различни видове рак. Макар и да не са смятани за жизненоважни хранителни вещества, флавоноидите имат положително въздействие върху здравето на човека, защото някои заздравяват кръвоносните съдове и съединителни тъкани, други имат противовъзпалително, антихистаминово и антивирусно въздействие.
Грейпфрутът е богат на важни за човека флавоноиди: нарингенинът в него предпазва от рак, куерцетинът намалява възпалителните процеси и съдейства при диабет. Рутинът укрепва капилярите и помага здравето на хора, болни от атеросклероза и високо кръвно налягане. Хесперидинът е мощен помощник на човешката имунна система, тъй като предпазва от Херпес Симплекс, грипни вируси и алергии.
Науката твърди, че хората с правилно хранене имат нужда от 1000 до 3000 мг цитрусови флавоноиди на ден, а тези които са на различни диети имат завишена необходимост от тях. Известно е, че флавоноидите най-добре се усвояват в комбинация с витамин С, като и те самите подобряват абсорбирането на витамин С от човешкия организъм.
В есенно-зимния сезон грейпфрутът и сокът от грейпфрут са особено полезни и трябва да присъстват ежедневно на трапезата. А който е на диета за отслабване, сигурно вече се е убедил в качества на райския плод.
петък, 14 януари 2011 г.
Ананас
Ценители твърдят, че ананасът е най-хубавият сред всички плодове и поради тази причина майката природа го е дарила с царска корона. Сочният до пръсване плод от далечните южни страни е с превъзходен вкус и с истински лечебни свойства. Плод с цвят на злато и прекрасен аромат, той ни поднася ухание и вкус на екзотика и слънце и през дългата зима нежно напомня за отминалите летни месеци.
АнанасАнанасът(Ananas comosus) представлява тропическо растение и плод. За негова родина се приема Южна Америка, но днес ананаси се отглеждат в тропически райони като Флорида, Мексико, Куба, Хавайските острови и Филипинския архипелаг. Голямо е разнообразието на видовете ананас, но се счита, че един добър и качествен плод трябва да тежи между 800 г и 1.5 кг, листата му трябва да са свежи, зелени и лъскави, а ако са потъмнели и имат петна, това е сигурен признак, че ананасът е натъртен и излаган на ниски температури.На световния пазар се предлагат два основни вида ананас:
* Cayenne - плодът е с цилиндрична форма, вътрешността е бледожълта, сладка и много сочна, без семена.
* Queen или Victoria - той е по-малък, а плодът не тежи повече от 500 г. Този вид ананас е с оранжева вътрешност, която е изключително сладка, сочна и ароматна. Особено подходящ е за приготвянето на различни десерти.
Съществува и трети вид - Red Spanish, който се намира изключително рядко и идва от Централна или Южна Америка. Този плод е с цилиндрична форма и червеникава кожа и не е толкова сладък.
Христофор Колумб е един от първите пътешественици, който успява да опита от екзотичния плод, откривайки остров Гваделупа. Според него вкусът на ананаса е сложна смес от вкусовете на пъпеш, ягода, малина и ябълка. По-късно през 17 век е разпространен из всички тропически райони по света, но намира добра почва най-вече в Африка и Азия, където днес е концентрирана по-голямата част от световното производство на ананас.
Видове продукти от ананас
* Пресен ананас - по възможност винаги предпочитайте пресните плодове.
* Консервиран ананас - под формата на компот или консерви, но те освен че съдържат голямо количество захар, са и с разрушени полезни ферменти.
* Натурален сок - няма по-тонизираща напитка. Ако е приготвена от прясно изцеден ананас, е изключително богата на витамини и минерали, особено подходяща за консумация през зимните месеци.
Хранителен състав на ананаса
Ананасът е плод с изключителни диетични и вкусови качества. В зрелият ананас количеството на водата е около 80-86%, органичните киселини (като преобладаваща е лимонената киселина) представляват 0.4 до 1.2% от неговия състав, минералите и азотните вещества са съответно 0.42% и 0.48%.
Ориентировъчно съдържание на вещества в 100 гр продукт:
Белт./гр Въгл./гр Мазн./гр Холестерол Калоричност
0.540 12.630 0.120 0.000 48.000
Здравословни ползи
* Ананасът е плод, богат на желязо, калий, калций, йод, витамини от групата В, витамин А и С, което от своя страна го превръща в идеално средство в борбата срещу ринитите и грипоподобните състояния през зимния сезон.
* Съдържа ензима бромелин - стимулиращ храносмилането фермент, който разгражда белтъчините. Бромелинът има и някои други полезни свойства, свързани с разграждане на протеини в кръвния поток и в тъканите. Редовната консумация на ананас или прясно изцеден сок от него улеснява храносмилането и поради тази причина редица фармацевтични продукти, използвани в гастроентерологията, съдържат бромелин. От друга страна, този ензим подпомага възстановителните процеси при контузии, като натъртвания, мускулни разкъсвания, отоци. Благоприятства и лечението на разширени вени.
* Ананасът допринася за редуцирането на теглото. Специалисти допускат възможността за поне два разтоварващи дни през седмицата с помощта на плода.
* Влияе благотворно и върху функцията на задстомашната жлеза.
Как да изберем и съхраним ананаса?
Ананасът е крехък плод, който може да бъде съхраняван не повече от 15 дни на стайна температура. При температури под 5ºС в плодното месо се образуват кафяви петна и той губи свойте вкусови качества. Поставен в хладилник, значително губи аромат. Ананасът не позволява да бъде подлаган на дълбоко замразяване във фризер.
При покупката на ананас трябва да знаете, че колкото по-релефни са ромбовидните люспи по кората на плода, толкова по-ароматен е той, а узрелият плод има леко червеникав отенък. Различни плодове, поставени в съседство на ананаса, значително скъсяват срока му за узряване.
Идеи за използване на ананас
* Ананас, в комбинация с други плодове (киви, ябълка, ягоди и банани), се превръща в чудесна плодова салата. Но не бива да се забравя, че ананасът, както и кивито съдържат ензим, който разгражда желатина и прави меки плодовете в плодовата салата.
* Като добавка към различни китайски гозби, защото парченцата ананас смекчават острия вкус на силните подправки.
* Ананас, в комбинация с праскови и джинджифил е една наистина сочна и вкусна изненада.
* Този плод може да бъде и добра гарнитура към различни месни блюда и сирена.
четвъртък, 13 януари 2011 г.
Кълновете
Кълновете - еликсир на живота
■ Какво представлява един кълн и поник?
Кълновете са всъщност семена, в техният първи стадий на растеж. Те са най-добрата сурова храна, защото са букет от витамини, минерали и са лесни за консумация. Пониците са зелените стръкчета пораснали от семената - съвсем млади зеленчуци. Даряват със здраве и сили и са вкусни!
■ С какво са полезни?
Диетолозите от цял свят наричат кълновете перфектна храна. Богати са на хранителни вещества - съдържат протеини колкото в яйцата и месото, но без вредния холестерол и антибиотици.
Освен това:
* нормализират обмяната на веществата
* стабилизират всички системи на организма: нервна, лимфна, кръвоносна, храносмилателна и др.
* обогатяват кръвта с кислород
* извеждат излишния холестерин, мъртвите клетки, отрови и други вредни вещества от организма
* подобряват еластичността на мускулите и подвижността на ставите
* съдействат за дълголетие
Не случайно кълновете са винаги на трапезата на богатите и кинозвездите - тази жива храна подмладява и поддържа тялото в най-добро състояние.
Ще ги откриете в някои магазини. Но кълновете там обикновено са застояла стока, на всичко отгоре се отглеждат на изкуствено осветление. Нямат нищо общо с това, което ще ви даде здраве. Затова най-добре е да си ги отглеждате сами.
най-добрата храна...
Кълновете искат внимание. Те обичат МАЛКО влага и МНОГО въздух. Когато растат отделят отпадъци и топлина и трябва често да се мият и проветряват. Мнозина ги отглеждат с буркани, марлички, тавички, но тогава се получава точно обратното - те получават много вода и малко въздух. Развъждат се невидими плесени и микроби, които съвсем не са полезни за здравето ви.
А вие искате нещо здравословно, нали? Тук на помощ идва българската автоматична микроферма. Тя е така направена, че да се грижи вместо вас да проветрява семената, овлажнява, затопля, промива и извежда навън мръсната вода. Сложете я до прозореца и ще си осигурите целогодишно разнообразна прясна биологична салата, срещу жълти стотинки (400 грама слънчогледови кълнове в Метро струват 9.40 лв. Отгледани с машината ще струват 1.20 лв.)
Всякакви семена - слънчоглед, грах, соя, люцерна, леща, пшеница, ръж, нахут, елда... После ги добавете в салатата, в яденето, в сандвича, яжте ги направо или ги направете на сок. Покълналата пшеница и броколи са известни с анти-раков и подмладяващ ефект.
Днес, когато храните изобилстват от консерванти, химикали и генетично модифицирани продукти, най-сигурният и евтин начин да имате качествена храна на трапезата е да си я отглеждате сами. Българската машина за кълнове е отговорът. Фермата за биологични зеленчуци у дома.
сряда, 12 януари 2011 г.
понеделник, 10 януари 2011 г.
сряда, 5 януари 2011 г.
събота, 1 януари 2011 г.
Абонамент за:
Публикации (Atom)
чат
d=document;
d.write('<\/a>');
//-->